PROJEKT KRÓKUS
PROJEKT KRÓKUS
Holocaust Education Ireland
Naša škola sa aj tento rok zapojila do projektu Krókus (spravovaný organizáciou Holocaust Education Ireland) a dňa 05.11.2024 sme spolu so žiakmi II.K, III.A triedy a členmi žiackej školskej rady vysadili cibuľky žltých krókusov na pripomenutie si obetí holokaustu.
Cibuľky krókusov poskytlo Slovenské národné múzeum – Múzeum židovskej kultúry v Bratislave
PaedDr. Andrea Krajčovičová, Ing. Stanislava Cagáňová
O PROJEKTE KRÓKUS
Projekt Krókus je projekt pre žiakov a mladých ľudí vo veku od 10 rokov. Začal v roku 2005 ako írska iniciatíva a dodnes sa rozšíril do dvanástich európskych krajín. Ambíciou je, aby sa do projektu zapojili všetky členské štáty Európskej únie.
Holocaust Education Ireland poskytuje cibuľky žltých krókusov, ktoré sa na jeseň vysádzajú na pamiatku jeden a pol milióna židovských detí, ktoré počas holokaustu zahynuli, a tisícov ďalších detí, ktoré sa stali obeťami nacistickej krutosti. Žlté kvety pripomínajú žlté Dávidove hviezdy, ktoré boli Židia počas nacistickej nadvlády nútení nosiť. Krókusy kvitnú v čase Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu (27. januára).
Keď sa ľudia kochajú pohľadom na kvety, mládež im môže vysvetliť, čo predstavujú a čo sa stalo deťom počas holokaustu. Účasť na projekte Krókus je hmatateľným spôsobom, ako mladým ľuďom priblížiť tému holokaustu a zvýšiť povedomie o nebezpečenstve rasizmu a všetkých foriem predsudkov a diskriminácie. Naučia sa porozumieť dôležitosti začleniť a rešpektovať všetkých ľudí bez ohľadu na ich etnický pôvod, zdravotné postihnutie, sexuálnu orientáciu alebo náboženské presvedčenie.
PREČO SADÍME ŽLTÉ KRÓKUSY?
Smútok a nádej Žlté krókusy sadíme na pamiatku jeden a pol milióna židovských detí a tisícov ďalších detí, ktoré zahynuli počas holokaustu. Žltá farba kvetov nám pripomína žlté Dávidove hviezdy, ktoré museli Židia nosiť počas nacistickej nadvlády. Kvety nám pripomínajú všetky deti, ktoré zahynuli počas holokaustu.
Nacisti zavraždili státisíce detí, ale mnohé ďalšie prežili. Z detí, ktoré prežili, sú dnes väčšinou starí rodičia. Svoje príbehy odovzdali svojim deťom a vnúčatám. Na ich príbehy nesmieme nikdy zabudnúť. Musíme ich rozprávať svojim vlastným deťom.
Keď na začiatku jari kvitnú krókusy, spomenieme si na deti, ktoré zahynuli. Tieto krásne kvety nám však tiež pripomínajú, že aj po tých najstrašnejších udalostiach znovu začne nový život a my môžeme dúfať, že všetko bude lepšie než predtým. Kvety nám budú pripomínať, že na svete je stále krása a nádej pre našu budúcnosť. Sadenie týchto kvetov je smutné, ale zároveň aj plné nádeje. Dúfame, že raz deti z celého sveta budú sadiť žlté krókusy na pamiatku všetkých detí, ktoré zahynuli počas holokaustu.