Beseda s Dagmar Lieblovou
Dňa 26. septembra 2017 poctila svojou návštevou SOŠ Kalinčiaka pani Dagmar LIEBLOVÁ, predsedníčka združenia Terezínska iniciatíva. Terezínska iniciatíva je združenie, ktoré dbá o dôstojný spôsob uchovávania pamiatky na obete holokaustu. Pani Lieblovú sprevádzal na Kaline aj poslanec mestského zastupiteľstva pán Michal DOBIAŠ, ktorý sa venuje téme holokaustu v našom regióne.
Pani Lieblová prežila masívne vyvražďovanie židov nemeckými nacistami a ich kolaborantmi v Československu počas druhej svetovej vojny a akoby náhodou unikla smrti v koncentračnom a vyhladzovacom tábore Auschwitz – Birkenau, kde bola zavraždená celá jej rodina. Žiaci našej školy mali možnosť vidieť krátke video o udalostiach súvisiacich s holokaustom a s jej životom. Video slúžilo k tomu, aby žiaci pochopili podstatu a vážnosť tejto smutnej časti dejín v Česku a na Slovensku. Po prezretí nasledovala beseda, na ktorej pani Lieblová priblížila život ľudí v období pred II. svetovou vojnou a počas vojny, hovorila o svojej ceste cez pracovné a koncentračné tábory ako aj o tom, ako vyzeral život ľudí v koncentráku a o tom, ako prišla o celú rodinu násilnou smrťou, o pomeroch v spoločnosti, o živote v Protektoráte Čechy a Morava a o svojom detstve. Smutné avšak reálne rozprávanie vytvorilo v učebni plnej žiakov zvláštnu atmosféru, žiaci boli samostatne ticho a so záujmom počúvali, neskôr dostali priestor a kládli otázky. Pani Lieblová bola prekvapená z veľkého množstva žiakov, ktorí sa zúčastnili besedy.
„Je aj úlohou školy a učiteľov, aby práve v nelichotivej situácii, v ktorej sa naša spoločnosť nachádza, riešili takéto dôležité historické udalosti, ktoré priamo súvisia so Slovenskom a Slovákmi, aby ukazovali žiakom realitu a riešili tabuizované témy. Nachádzame sa v období, kedy spoločnosť podceňuje prácu učiteľov a funkciu školy zľahčuje. Nesmieme sa však vzdať, lebo práve škola má v rukách moc ako meniť našu spoločnosť, aj keď boj proti chamtivosti a bezohľadnosti politikov pripomína boj s veternými mlynmi čoho výsledkom je nespokojnosť obyvateľstva a nárast podpory extrémisticky ladených hnutí a politických strán. Naši žiaci musia vedieť, že sa Slovensko podieľalo na holokauste, že toto obdobie našich dejín je hanbou, že v koncentrákoch zomierali spoločne so Židmi aj Slováci, ktorých tam poslali Slováci. O to viac teraz, keď sa všade vyrojili samozvaní historickí „odborníci“, ktorí chcú prepisovať históriu popieraním týchto tragických udalostí. A práve mladí dospievajúci ľudia sú ľahko manipulovateľní a my musíme urobiť všetko preto, aby sme ich ochránili pred klamstvom a nešťastím, ktoré im hrozí.“
Mgr. Mokrý